X

آیا می‌توان در سنین بالا عضله‌سازی کرد؟

شماره :
43347
دوشنبه 1403/03/21 ساعت 08:45

از پیشنهاد صفحه «آیا می‌توان در سنین بالا عضله‌سازی کرد؟» به دیگران متشکریم.

Enter the email address of the recipient.
HTML is not allowed in this field.
متخصصان پاسخ می دهند

آیا می‌توان در سنین بالا عضله‌سازی کرد؟

 

اگر در دهه ۶۰، ۷۰ سالگی یا حتی بیشتر از آن هستید، ممکن است فکر کنید روزهای عضله‌سازی شما به پایان رسیده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، به نقل از ایسنا، دکتر عادل احمد، استادیار دپارتمان جراحی ارتوپدی در کالج پزشکی بیلور در هیوستون آمریکا می گوید: این تصور درست نیست؛ ساختن و حفظ عضله، راهی عالی برای سالم ماندن همه جانبه است.

او می گوید: اثر محافظتی عضلات و توده عضلانی همه چیز از سیستم عضلانی اسکلتی گرفته تا ارتوپدی و حتی سلامت مغز به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است و به خوبی نشان داده شده است که عضله‌سازی در بدن شما زوال عقل و اثرات زوال عقل را به تاخیر می‌اندازد و عملکرد شناختی را حفظ می‌کند.

سلامت استخوان‌ها را نیز فراموش نکنید؛ به گفته احمد، حفظ عضلات تنها چیزی است که ثابت شده است به استخوان‌های پیر کمک می‌کند متراکم و قوی بمانند.

او می افزاید: «عضله‌سازی، فرآیند محافظتی طولانی‌مدت بسیار خوب است».

با این حال، اگر به فکر شرکت در ورزش وزنه‌برداری هستید، حتما ابتدا با متخصص مشورت کنید؛ مربی شخصی یا یک دوست قابل اعتماد که از قبل این روند را درک کرده است.

دکتر احمد با تاکید بر ساخت تکنیک خوب و ایمن توصیه می کند: ابتدا با تمرینات مقاومتی کنترل‌شده شروع کنید و سپس به سمت وزنه‌های آزاد حرکت کنید.

او اضافه می کند: به نظر من وزنه‌های آزاد به دلیل نیرویی که به عضلات خود وارد می‌کنید، برای عضله‌سازی بهترین هستند، همچنین جزء تعادلی است که ماهیچه‌ها را تثبیت می‌کند و بر درون شما کار می‌کند.

وزنه آزاد یعنی هر نوع وزنه‌ای که به تنهایی در دست می‌گیرید و تمرین می‌کنید، مثل دمبل یا میله هالتر یا کتل‌بل که در مقابل، دستگاه‌های بدنسازی است.

حتما قبل از شروع هر ورزش وزنه‌برداری در سال‌های بزرگسالی توسط پزشک معاینه شوید و با راهنمایی مناسب، تمرین با وزنه حتی می‌تواند برای افرادی که با شرایط مزمن پیری مانند نارسایی قلبی دست و پنجه نرم می‌کنند، مفید باشد، زیرا باعث پمپاژ قلب می‌شود.

او همچنین توضیح می دهد: وقتی وزنه می‌زنید، نیاز به پمپاژ با شدت قلب دارید تا جریان خون به ماهیچه‌ها برسد، زیرا این تنها راهی است که مواد مغذی به آنجا می‌رسند و تنها راهی است که ماهیچه‌ها فعال می‌مانند و می‌توانند قبل از خستگی فعالیت کنند و محافظ قلب است به این معنا که قلب شما برای پمپاژ قوی‌تر آماده می‌شود.

نکته آخر به گفته احمد این است که به خاطر سنتان از وزنه‌برداری نترسید زیرا به طور کلی برای سلامتی بسیار خوب است.

X